Zimní sezóna se blíží a s ní i letitý problém, který trápí většinu řidičů. Jsou jím zamlžená okna v autě. Přinášíme vám několik jednoduchých tipů, které vám ho pomohou vyřešit. Nemusíte se obávat žádných vysokých nákladů, většinu potřebných věcí nejspíš najdete doma. Stačí jen trochu času a kreativity.
Proč se okna v autě zimě zamlžují?
Mít vlastní auto je velmi výhodné. Díky němu se vám otevírá mnoho možností, můžete se jednoduše dopravit tam, kam potřebujete. Nejste vázáni na autobusové nebo vlakové spoje. To oceníte hlavně v zimě, kdy nemusíte promrzat během čekání na spoj na zastávce. Můžete jednoduše před domem nastoupit do auta, nastartovat, zapnout topení a jet. Vaše bezstarostná jízda ale nemusí trvat dlouho, po chvíli sledujete, jak se vám v autě začínají zamlžovat okna. Přestáváte vidět, co se děje před vámi. Vaše jízda už není bezpečná. Snažíte se co nejrychleji okna odmlžit. Lze této situaci předcházet?
Nejprve je potřeba si uvědomit, co zamlžování oken způsobuje. Zjednodušeně dochází ke kondenzaci vody díky zvýšené vlhkosti vzduchu v kabině. V zimě si totiž do auta nosíte vlhkost s mokrými botami nebo oblečením, od kterého nasáknou koberečky nebo polstrování. Chladný vzduch v zimě navíc dokáže pojmout méně vlhkosti než vzduch teplejší. Jednoduchým řešením je snažit se nosit do kabiny co nejméně vody a nenechávat v ní dlouho mokré věci. Můžete například vyměnit na zimu textilní koberečky za gumové a pravidelně z nich vylévat vodu nebo v autě nenechávat přes noc mokrý deštník. Klasicky auto důkladně větrejte a čistěte.
Použijte zachycovače vlhkosti
K zachycování vlhkosti ve vašem autě standardně slouží kabinový (pylový) filtr, který kromě vlhkosti a zápachu zachycuje také veškeré nečistoty zvenčí. Filtr je důležité minimálně jednou ročně měnit. Je dobré učinit tak před zimou, protože v něm může být zachycena hlína a listí, které do sebe vsakují hodně vlhkosti.
Účinným zachycovačem vlhkosti je Silica gel. Určitě jste se s ním setkali v podobě pytlíčků, které se přidávají do krabic k nejrůznějším výrobkům například k botám nebo elektronice. Můžete je začít sbírat do krabice a v zimě ji umístit do kabiny auta. Podobný účinek má údajně i káva zabalená do kartonu, kterou je možné umístit na palubní desku. Kromě toho, že do sebe nasákne vlhkost, dodá interiéru příjemnou vůni. Další zachycovač vzduchu jednoduše vyrobíte ze sáčků od čaje. Nasypejte do nich sůl a zavěste k oknům. Trochu neobvyklým a ne příliš estetickým řešením jsou plenky. Pokud máte odvahu, umístěte nepoužité plenky do rohů palubní desky. Je možné použít i kočičí stelivo v ponožce. A pokud si kupujete noviny, můžete si výtisky nechávat v autě, také do sebe vsakují vlhkost.
Potřete okna bramborou
A zmíněný trik s bramborou? Vezměte jednu syrovou bramboru. Důkladně ji umyjte. Rozřízněte ji napůl a potřete s ní sklo. Vytvoří se ochranná vrstva. Skla se nedotýkejte, dokud povrch a úplně neuschne. Tento postup můžete opakovat po uplynutí několika týdnů. Podobně by měl fungovat také citron nebo jablko. Okna můžete také vyleštit pěnou na holení.
Návodů, jak předcházet zamlžování oken v autě, je celá řada. Doufáme, že si zde vyberete ten svůj.
Foto: Shutterstock, zdroj: Carphrases, wikiHow