Zánět slinivky břišní neboli pankreatitida je většinou neinfekční onemocnění, které má 2 formy, chronickou a akutní. Ta akutní může nakonec skončit i smrtí. Jak ji poznat?
Příznaky a projevy zámětu slinivky
Chronická forma zánětu se projevuje bolestí břicha po jídle, zažloutlou barvou stolice, která je mastná a páchne i úbytkem na váze. Při vleklých chronických zánětech dochází k poškození endogenního pankreatu a vzniku diabetu mellitu s nutností aplikace inzulinu.
Akutní forma zánětu se projevuje bolestmi v nadbřišku nebo v celém břiše. Bolest může vystřelovat do zad nebo levého ramene. Provází ji nevolnost, ztuhnutí břicha, zvracení, zrychlený tep a dech, agresivita, nervozita, horečka a pobledlost. Rychle se stav zhoršuje, dochází k multiorgánovému selhání, zhoršenému dýchání a snížení tvorby moči. Často vzniklá žloutenka, žlutavé zbarvení kůže, sliznic i bělma očí.
Léčba zánětu slinivky
Chronický zánět se léčí léky tlumícími bolest – analgetika a uvolňujícími stažení svalů – spasmolytika, dodáváním vitamínů A, D, B a K, změnou jídelníčku, kde dominují bílkoviny. Pokud je poškozena endogenní funkce pankreatu, musí se omezit sacharidy. Pokud je inzulin produkován dostatečně, sacharidy se omezovat nemusí. Ze stravy musí zmizet živočišné tuky a alkohol.
Akutní zánět se řeší hospitalizací v nemocnici, dodáváním tekutin a živin nitrožilně. Pokud je zánět vyvolán poruchou žlučníku, je nutné chirurgické odstranění odumřelé části slinivky.
Pomáhají i bylinky
Na zánět slinivky mohou pomoci čaje. Čaj, který se pije 3x denně se připravuje z čekanky obecné, kořene smetánky lékařské a měsíčku lékařského. Vařte 2 lžičky směsi 5 minut ve vodě a vyluhujte. Hodinu před jídlem pijte čaj z natě mateřídoušky úzkolisté a kořene anděliky lékařské. Příprava je stejná. Na hojení slinivky pijte hodinu před každým jídlem lžičku rozdrcené lékořice lysé, kterou zalijete vroucí vodou a 15 minut louhujete. Pomáhá pít minerální vodu Bílinskou kyselku.
Foto: Freepik