Muškáty (jinak také pelargonie) patří mezi subtropické rostliny. Proto je třeba je na zimu zabezpečit, aby vám i po zbytek roku mohly dělat radost svými krásnými květy. Ideální je začít s přezimováním dříve, než udeří první zimní mrazy.
Jak na to
Na konci září a začátkem října bychom měli omezit zálivku a hnojení. Rostliny je třeba na zazimování připravit sestříháním, nejlépe na 1/3 jejich celkové velikosti. Samozřejmě je nutné zbavit je suchých listů a veškerých květů. Pro všechny případy rostlinky zkontrolujte, zda nejsou napadené nějakým škůdcem nebo plísní. Pokud ano, problém může vyřešit speciální chemický přípravek.
Teplotní podmínky v místnosti pro přezimování by se měly pohybovat v rozmezí 10-15 °C. K dispozici zde musí být i okno pro přístup slunečního světla.
Zazimování podle druhu
Muškáty velkokvěté – tyto můžeme nechat vegetovat i v zimě v místnosti s teplotou maximálně 15 °C. Zaléváme je pravidelně a přihnojujeme jednou za 4 týdny.
Muškáty převislé – součástí přípravy na zimu je třeba jejich dlouhé převisy zkrátit alespoň o polovinu. Další zkrácení provedeme nejlépe koncem února (tentokrát zhruba o třetinu). Nesmíme také zapomenout na odstranění veškerých suchých listů.
Muškáty zahradní – tento typ není třeba před zimou zkracovat (zkracování provádíme pouze po přezimování koncem února). Stačí jen odstranit suché části. Pokud se nám podaří odřezat zdravé a silné výhonky, můžeme je použít na množení.
Kontrola v průběhu zimy
Během zimy muškáty kontrolujte. Pokud by začaly jakkoli hodně růst, mohlo by dojít k tomu, že by rostlina byla vysílená. V tomto případě odstraňte výhonky a přemístěte muškát na chladnější místo. Substrát udržujte vlhký tak akorát. Příliš mokrý by mohl způsobit růst plísní. Stejně tak by rostlině uškodil i příliš suchý substrát.
Po zazimování by se s prvním přihnojením nemělo začít dříve než začátkem března.
Foto: Shutterstock, zdroj: abecedazahrady, gardengatemagazine