Přestože v minulosti byla neplodnost považována za výhradně ženskou záležitost, dnes už tomu tak není. Uvádí se, že přibližně 15 % párů má problém s početím, přičemž přibližně polovina těchto případů spadá do kategorie mužské neplodnosti. To však neznamená, že problém s neplodností u žen přestává být problémem. Za druhou polovinou párů, které nemohou mít dítě přirozenou cestou, stojí právě problémy ženských pohlavních orgánů.
Vaječníky
Pokud se objevuje komplikace s vaječníky, hovoříme o takzvaném ovariálním faktoru. Ten se zjednodušeně řečeno projevuje nesprávnou funkcí vaječníků v nějaké formě. Patří sem především tyto diagnózy.
- Polycystické vaječníky – na vaječnících se tvoří cysty, které vznikají tím, že se z vaječníků neuvolní dozrávající folikuly. Ty pak následně rostou pod povrchem a tvoří se další a další. Tímto způsobem vznikají stále nové cysty, což vede ke zvětšování vaječníků. Spolu s tím se zvětšuje také pouzdro, které ho obaluje. Takto postupně vzniká polycystický vaječník.
- Předčasné ovariální selhání – pod tímto zvláštním názvem se skrývá nedostatečná hormonální funkce vaječníků, které tak nejsou schopny plnit svou funkci. U většiny žen k takovému procesu dochází až v menopauze. U některých se bohužel objevuje dříve.
- Anovulace – tento termín označuje neschopnost vaječníků uvolnit vajíčko.
Endometrióza
Onemocnění známé jako endometrióza je poměrně časté a v řadě případů stojí za neplodností ženy. Nemoc vede k tomu, že se části výstelky dutiny děložní, tedy takzvaná endometria, dostávají mimo svou standardní polohu. Dochází k jejímu výskytu v oblastech vaječníků, vejcovodů nebo močovém měchýři. Zde se projevuje mimo jiné formou meziorgánových srůstů či tkáňových uzlů, které mohou být velmi bolestivé.
Imunita
V posledních letech se výzkum neplodnosti zaměřuje stále častěji na imunologický faktor, a to jak v případě žen, tak mužů. Ukazuje se, že určité procento lidí vykazuje reakce imunitního systému na spermie, případně tkáně vajíčka. Kromě toho, že to vede k problémům s početím, může specificky tento faktor způsobovat časté potraty. Bohužel je stále poměrně problematické dobrat se správné diagnóze a následně ji adekvátně řešit.
Genetika
Také genetický faktor se může dotýkat jak žen, tak mužů. Jeden z páru může trpět genetickou poruchou, případně být jejím přenašečem. Určitý genetický profil může vést k neschopnosti otěhotnět. Častěji se však v tomto případě řeší problém, jak docílit porodu zdravého dítěte. To v případě páru s genetickým zatížením nelze. Proto se přistupuje k mimotělnímu oplodnění vajíčka, kdy se následným testem vyloučí početí dítěte s genetickou vadou.
Tubární faktor
Jde o závažný stav, který je jasnou příčinou případné neplodnosti. Je způsoben neprůchodností či dokonce úplnou absencí vejcovodů. V takovém případě nemá vajíčko jak se dostat z vaječníku do dělohy. Ani spermie se pak nemohou dostat k vajíčku. S částečnou neprůchodností je sice možné otěhotnět, ale bohužel je velké riziko, že vajíčko zůstane ve vejcovodu, což vede k mimoděložnímu otěhotnění. Problémy s vejcovody trpí nejčastěji ženy, které prodělaly gynekologickou infekci, případně trpí endometriózou.