Plodnost nemá v posledních letech tak jako tak na růžích ustláno. Ba právě naopak, trend je poměrně jasný a dlouhodobě jde směrem dolů. Přestože nemůžeme s určitostí říct, co přesně je viníkem tohoto stavu, většina odborníků se shodne na tom, že půjde o souběh několika vlivů. Lepší přístup ke zdravotní péči, rostoucí vzdělání žen, snadno dostupná antikoncepce a nízká úmrtnost dětí k tomu bezpochyby přispívají, přestože samy o sobě jsou to skvělé zprávy. Když se ale spojí, jejich efekt je jednoznačný: rodí se méně a méně dětí.
Španělská chřipka se na populaci podepsala
V nové studii pojmenované “Pandemie Covid-19 a lidská plodnost” se skupina vědců z univerzity v Bocconi zabývá podstatnou otázkou, kterou jsme pod vlivem jiných problémů způsobených koronavirovou epidemií tak trochu zanedbávali. Jaký vliv bude mít koronavirus na plodnost, respektive porodnost lidského pokolení?
Pokud bychom se na to podívali z historického hlediska, pak zjistíme, že prakticky každá pandemie nebo významná epidemie vedla k dočasnému poklesu plodnosti. Vědci to pozorovali už u Španělské chřipky, která přišla v roce 1918 a lidstvo trápila celkem tři roky. Dobová data jednoznačně ukazují významný pokles porodnosti v období krátce po této pandemii. Nešlo však o dlouhodobý propad. Naopak o nějakou dobu později následoval populační boom, který na demografické křivce vytvořil jasně viditelný hrot.
Dlouhodobý propad u většiny domácností
Nová studie vysvětluje, proč se pravděpodobně zopakuje hluboký propad porodnosti, který však nebude následován onou špičkou, ale půjde o spíše setrvalý stav.
Vědci jsou si poměrně jistí tím, že u vysokopříjmových domácností dojde k propadu v porodnosti vzhledem k nejrůznějším omezením, zavřeným školám a nejistým ekonomickým vyhlídkám. Středně a nízkopříjmové domácnosti na tom budou obdobně, a to hlavně kvůli finančním problémům a také poklesu zaměstnanosti žen. Je přitom docela pravděpodobné, že koronavirus bude mít dlouhodobý vliv na společenský a ekonomický život. Řadu věcí promění natrvalo a porodnost může zakonzervovat na nízkých hodnotách. Respektive může urychlit trend, ve kterém už se stejně nacházíme.
Z médií jsme přitom často slýchali něco jiného, a sice, že více volného času a fakt, že jsou lidé spolu doma, povede k nárůstu porodnosti. Podle odborníků jde ale o velmi zjednodušující až bulvární pohled na věc, který je při dnešním stavu poznání vysoce nepravděpodobný. Ostatně, jak vidno, nenastal ani před sto lety.
Foto: Freepik
Asi tomu nebudete rozumět, ale bílý heterosexuál má tolik protichůdných nároků, že s ním matka příroda již ztratila trpělivost.
Kdo by do tohoto nechutného bordelu rodil děti? Leda někdo, komu na nich nezáleží.
Naprosto souhlasím. Chudáci naše děti, žít ve společnosti horší jak komunismus, je to všude jen zlodějina a čím větší podvodník , tom lip a vsechno mu projde. Doplácet na to budou jen obyčejní slušní lidé. A stát nás zadluží, ze ani naši pravnuci to zdaleka nezaplatí. V takovým světě žít? A ještě nám zavřou hubu usoplenejma hadrama.
je nás na planetě málo?
Jako druh jsme přemnožení tudíž je nás jako sraček asi to bohatě stačí už