Jedna ze tří žen žijících v Evropě zdělila receptor pro hormon progesteron od neandrtálců. Jde o genovou variantu, která je spojována se zvýšenou plodností, menším počtem krvácení v počátcích těhotenství a menším rizikem potratu. S novým zjištěním přišli vědci z Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii v Německu a Karolinského institutu ve Švédsku. Svůj článek publikovali v magazínu Molecular Biology and Evolution.
“Progesteronový receptor je příkladem toho, jak mohou výhodné genetické varianty, které moderní lidé zdělili po neandrtálcích, ovlivňovat život v současnosti,” uvedl vědec Hugo Zeberg z Karolinského institutu.
Progesteron je hormon, který hraje významnou úlohu v menstruačním cyklu a samotném těhotenství. Analýza dat z biologické banky více než 450 000 jedinců, z nichž 244 000 bylo ženského pohlaví, ukázala, že téměř jedna třetina evropských žen podělila progesteronový receptor po neandrtálcích. Celých 29 % žen v sobě nese jednu kopii receptoru a tři procenta mají dokonce dvě kopie.
Ze studie vyplývá, že ženy s genem po neandrtálcích, trpí méně často krvácením v počátečních fázích těhotenství, mají nízké riziko potratu a naopak větší pravděpodobnost, že porodí více dětí než ženy, které takový gen nemají.
Molekulární analýza prokázala, že tyto ženy ve svých buňkách produkují více progesteronových receptorů., což vede ke zvýšené citlivosti na samotný hormon progesteron a zároveň chrání před případnými problémy v těhotenství.