Zlozvyky, které jsou ve skutečnosti zdraví prospěšné

Zlozvyky jako přejídání se, nadměrné pití alkoholu nebo kouření jsou skutečně škodlivé a je potřeba se s nimi co nejdříve a co nejkategoričtěji rozloučit. Existují však určité zlozvyky mírnějšího rázu, které překvapivě mohou našemu zdraví prospívat. Jaké to jsou?

Žvýkání

Někteří bez žvýkačky neudělají ani krok. Což o to, pokud jsou spokojeni, ale okolí někdy žvýkáním trpí. Svědčí o tom koneckonců i tradiční zákaz žvýkání při vyučování. Nicméně pro žvýkací závisláky mají vědci skvělou zprávu. Žvýkání před výkonem zvyšuje hladinu kyslíku v krvi v mozkových centrech zapojených do učení a paměti. Tudíž se nám lépe přemýšlí a máme větší šanci na úspěch. Dalším benefitem je zachycování a odstraňování škodlivých bakterií v dutině ústní. Žvýkání totiž zvyšuje produkci slin, ty pak bakterie vyplachují. Pravidlem pro zdravé žvýkání jsou samozřejmě produkty bez cukru.

Závislost na čokoládě

Pokud pojídáte tzv. kakaové pochoutky, tak tím neprospíváte ničemu, ale kvalitní čokoláda s vysokým obsahem kakaa zlepšuje paměť a chrání srdce. Kousek hořké čokolády denně také snižuje riziko deprese.

Nepořádek

Není nepořádek jako nepořádek. Námi nazývaný provozní nepořádek ve skutečnosti zvyšuje kreativitu. Jestli váš pracovní stůl vypadá neorganizovaně, nezoufejte, dost možná právě u něj přijdete na něco převratného.

Byl proveden experiment, kdy polovina účastníků výzkumu byla přivedena do uklizené místnosti a druhá polovina do neuklizené. Za úkol dostali vymyslet využití pro ping-pongové míčky. V místnosti plné nepořádku byli lidé o 28% kreativnější a měli až pětkrát větší pravděpodobnost, že přijdou se skutečně originálním nápadem.

Každodenní pití alkoholu

Nejde o vysedávání v hospodě, ale o profláknuté dvě deci červeného před spaním. Studie udávají, že mírná konzumace alkoholu je zdraví prospěšnější než naprostá abstinence. Alkoholici však tak optimistické vyhlídky nemají.

Neustlaná postel

Je to nechutné, ale v průměrné matraci může bydlet až 1,5 milionu roztočů produkujících alergeny. Pokud ráno vstanete a necháte peřiny rozhozené (neustelete) a navíc ještě otevřete okno, sníží se vlhkost a roztoči vyschnou a zemřou.

Foto: Shutterstock

Vynechání sprchy

Každodenní mytí zbavuje pokožku přírodních ochranných olejů, které ji udržují hydratovanou, a dobrých bakterií, které pomáhají předcházet určitým onemocněním. Takže pokud se vám po nenáročném dni stane, že sprchu vynecháte, nic se neděje. Naopak. A když už každodenní sprchování, pak ideálně po krátkou dobu a vlažnou vodou.

Pití kávy

Káva pomáhá v boji proti Parkinsonově a Alzheimerově chorobě, cukrovce 2. typu a rakovině jater. Zlepšuje paměť, soustředění a taky náladu. Samozřejmě, že se nehodí vypít dvacet káv denně, ale přiměřené pití kávy je pro zdraví plus.

A co kousání nehtů?

Esteticky rozhodně katastrofa, ale ze zdravotního hlediska překvapivé. Dětem, které si cucají palce nebo koušou nehty, hrozí až o třetinu nižší pravděpodobnost vzniku určitých alergií. Proč? Vystavují se tak mikrobům a nečistotám, což stimuluje imunitní systém.

Čím se tedy při zlozvycích a „zlozvycích“ řídit? Zdravým selským rozumem a pravdou: „Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého.“

Foto: Shutterstock, zdroj: Mirror.co.uk, Timesofindia